Kolmapäeval, 3. juulil 2013 kell kolm ootab säästva renoveerimise infokeskus Tartus abikäsi Aleksandri 41 maja juurde, kus valmistatakse ette hoone taastamistöid. Hoonesse rajatakse tulevikus huvilistele renoveerimisnõu jagav info- ja koolituskeskus.


Kõige olulisem talgutöö on teise korruse seinte ja lagede vabastamine lahtisest krohvikihist. SRIK-i eestvedaja Kristina Kurmi sõnul saab nii muuta hoone kergemaks, et ehitustööde teostamine oleks turvalisem. „Kuna katusest on vihmavesi mitmest kohast läbi sadanud, on tänaseks krohv juba nii pude, et seina jätta seda enam ei saa. Oleme hoone üksipulgi läbi uurinud, üles joonistanud ka kõikvõimalikud seinamaalingud ning kokku kogunud vanad tapeedinäidised.  Nüüd ei ole vana krohvikihti enam kahju maha võtta,“ selgitab Kristina Kurm.

Hoone ehitustöödel järgitakse säästva renoveerimise põhimõtteid – kasutatakse võimalusel taaskasutusse suunatud ehitusmaterjale ning traditsioonilisi ehitusvõtteid. Aleksandri  maja on juba olnud ja on ka tulevikus hea õpiobjekt neile, kellel endalgi vana maja remont käsil.

Eelmisel aastal võeti majal lahti see nurk, mille juures oli vihmavesi kõige rohkem kahju teinud. Välja kaevati ja taastati ka osa vundamendist. Loodusmaja vana hoone lammutamiselt saime vanu savitelliseid, mis vundamendi taastamisel käiku läksid.

„Aasta tagasi õpetasime hasartmängumaksu nõukogu toetusel kutsekoolide õpilastele siinsamas palkseina lahtivõtmist ja nurgatappide tegemist. Sel aastal näitame, kuidas hoone lahtivõetud nurk  taas traditsioonilisel viisil palkidest üles laduda,“ räägib talgujuht ja hoone juures toimuvate palgiehituskoolituste juhendaja Jüri Reemann.

Millal aga maja päris valmis saab, ei oska praegu veel öelda. Eelkõige sõltub see rahastusvõimalustest, sest päris talgukorras nii suurt tööd ära teha pole võimalik. Kolmapäevase talgupäeva korraldamist toetab kohaliku omaalgatuse programm.

Talgulistel palutakse selga panna tolmukindlad riided ja võimalusel kaasa võtta haamer ja sõrg. Tulijad võiksid endast eelnevalt märku anda telefonil 53 315 313 või e-posti aadressil tartu@srik.ee, siis teame, kui palju töövahendeid varuda. Väike keelekaste ja suupiste on korraldajate poolt!

Lisainfo:
Kristina Kurm, SRIK Tartu Ühendus, tartu@srik.ee, 53 315 313